AKTUALNOŚCI

— 22 Listopad 2018 —

Już od wielu dni muzyczny świat  żyje urodzinami Krzysztofa Pendereckiego. Dokładnie 23 listopada najsławniejszy dziś polski kompozytor ukończy 85 lat. Przy tej okazji nie sposób nie pochwalić się, że nasza uczennica - Mają Cichoń (klasa VI PSM I stopnia) - miała przyjemność osobiście poznać Mistrza.
  

 

 A wszystko za sprawą Lusławickiej Orkiestry Talentów. Jest to jedno z kluczowych przedsięwzięć realizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W ramach realizowanego cyklicznie projektu, co 2 lata powołana zostaje dziecięca orkiestra smyczkowa złożona z laureatów Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej dla szkół muzycznych I stopnia (jednocześnie także laureatów wielu innych konkursów krajowych i międzynarodowych). W skład zespołu wchodzi około 40 młodych muzyków z całej Polski, dla których zaproszenie do Lusławickiej Orkiestry Talentów jest nie tylko nagrodą za wybitne osiągnięcia; stwarza także możliwość dalszego rozwoju pod kierunkiem znakomitych muzyków – artystów i pedagogów, którzy czuwają nad artystycznym poziomem oraz procesem budowania zespołu (zadaniem programu jest kształtowanie i rozwijanie umiejętności dzieci w zakresie specyfiki gry zespołowej i orkiestrowej). Spotkania w Lusławicach pozwalają najmłodszym muzykom z całej Polski na poznanie się, wymianę doświadczeń, a przede wszystkim zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych dla dalszego kształcenia. Sam pobyt w tym zupełnie niezwykłym miejscu, swoistej „świątyni sztuki muzycznej” (która jest ukochanym „dzieckiem” Pendereckiego) pozostawia niezapomniane wspomnienia, a zainteresowanie pracą najmłodszych adeptów sztuki muzycznej przejawiane przez Mistrza dodaje im skrzydeł i pozwala na największy wysiłek, jakim jest przygotowanie wielu koncertów.

Tegoroczny, kilkumiesięczny cykl prezentacji LSO, zakończył koncert finałowy 3. edycji programu, który miał miejsce 11. listopada w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, a poświęcony był 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi muzycy dokonali także (okupionych wielogodzinną pracą do późnych godzin nocnych) nagrań płytowych.

We wszystkich wydarzeniach 3. edycji programu uczestniczyła nasza Maja, pracując wraz z innymi najmłodszymi talentami wiolinistycznymi i prezentując owoce pracy Orkiestry na 5 koncertach (odbywały się one w Lusławicach; jeden także w Szczawnicy; od października 2017 do listopada 2018).

Z okazji 85. urodzin życzymy Krzysztofowi Pendereckiemu wszystkiego najlepszego, a Mai - dalszego artystycznego rozwoju.

Na zdjęciach - Maja Cichoń (m.in. z Krzysztofem Pendereckim i jego małżonką Elżbietą).