AKTUALNOŚCI

— 17 Styczeń 2020 —

Koncert Noworoczny, przygotowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia, który odbył się w czwartek, 16 stycznia br. w Sali Kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury, zgromadził bardzo liczne audytorium. Pałacowe wnętrze ledwie zmieściło rodziców, dziadków, przyjaciół i melomanów - mieszkańców Żagania. Swoją obecnością zaszczycili to spotkanie z muzyką również Wiceburmistrz Żagania Sebastian Kulesza (prywatnie ojciec dwojga uczniów naszej Szkoły), Przewodniczący Rady Miasta Adam Matwijów, Dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury Anna Mrowińska i wielu innych znakomitych gości.


W programie koncertu znalazły się świąteczne piosenki i kolędy (jako, że staropolską tradycją śpiewamy je aż do początku lutego), utwory muzyki filmowej, rozrywkowej, ale także przykłady muzyki „poważniejszej” zaprezentowanej przez solistkę - wystąpiła Katarzyna Kurczewska laureatka konkursów ogólnopolskich, dwukrotna stypendystka Marszałka woj. Lubuskiego, której na fortepianie towarzyszył na fortepianie Wojciech Zawiślak.
Pięknie zaprezentowały się zespoły kameralne: duet akordeonowy ADARIO (w jego skład wchodzą nasza uczennica i jej kolega z PSM I st. w Lubaniu) duet wiolonczelowy i kwartet smyczkowy (przygotowane przez Arkadiusza Szydło) oraz nonet mieszany pracujący pod kierunkiem Karoliny Czernisz-Tuz, która tradycyjnie także zawsze dołącza do swoich podopiecznych.
Stałym punktem świątecznych programu są prezentacje Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, prowadzonego przez Monikę Maszkowską. Zespół przedstawił krótki, ale urozmaicony program - w różnych obsadach, także z udziałem solistów. Podczas występu towarzyszyli mu soliści: Martyna Bielewicz - skrzypce, Michał Makowski - akordeon, Anna Mirska i Emilia Wójcik na fortepianie.
Zawsze oczekiwana jest także przez żagańskich melomanów Szkolna Orkiestra pod kierunkiem Karola Kota. I tym razem stanęła na wysokości zadania proponując swoim admiratorom aż 4 utwory: Symfonię dziecięcą - J. Haydna, a także (w karnawałowym nastroju) przeboje muzyki rozrywkowej.
Kolędowo-karnawałowe spotkanie z muzyką poprowadziła wicedyrektor szkoły - Elżbieta Kusz-Tracz, na koniec zaś dyrektor Szkoły - Hubert Dziedzic - złożył wszystkim noworoczne życzenia, zapraszając jednocześnie na kolejne koncerty dla społeczności Żagania.  
Muzyka, w wykonaniu najmłodszych adeptów tej sztuki, została przyjęta ogromnie ciepło i życzliwie, a uczniowie żagańskiej Szkoły raz jeszcze udowodnili, jak bardzo potrzebni są swojemu miastu, które znane jest ze swych artystycznych tradycji.

  Prorgam Koncertu Noworocznego_16.01.2020.pdf

Zapraszamy do galerii foto - autor zdjęć: Adam Żyworonek

Koncert Noworoczny 16.01.2020

 

ZałącznikRozmiar
PDF icon Program Koncertu Noworocznego_16.01.202026.84 KB