AKTUALNOŚCI

— 06 Listopad 2016 —

W czwartek – 3 listopada br. – wielka, bo aż 52 osobowa grupa uczniów naszej Szkoły (wraz z opiekunami oraz kilkorgiem rodziców) udała się do Poznania na długo oczekiwaną wycieczkę. Naszym celem był Teatr Wielki i – spektakl baletowy. Obejrzeliśmy najsłynniejszy balet świata – „Jezioro łabędzie” z muzyką Piotra Czajkowskiego.
       

Wszystkich wzruszyła nieszczęśliwa miłość księcia Zygfryda i zaklętej w łabędzia przez złego czarnoksiężnika Rudobrodego księżniczki Odetty. Nie trzeba było tłumaczyć rozgrywającej się na scenie akcji. Tancerze byli jednocześnie doskonałymi aktorami, a ich przeżycia i uczucia pięknie ilustrowała muzyka.
        W roli Odetty (a zarazem też córki Rudobrodego – Odylii czyli Czarnego Łabędzia) wystąpiła Karolina Sierant, która słusznie została nagrodzona największymi brawami, w postać księcia Zygfryda wcielił się Mateusz Sierant, partię czarnoksiężnika Rotbarta zatańczył Arkadiusz Gumny, a Benna – przyjaciela księcia – Gento Yoshimoto. Wszyscy soliści reprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny.
        Ogromnie podobały nam się także w swoim sławnym tańcu trzy „małe łabędzie”, ale też i wszystkie pozostałe baletnice – w tradycyjnych pięknych kostiumach (klasycznych tiulowych „paczkach” i białych pointach, pozwalających im kręcić piruety na czubkach palców). Przyciągające wzrok, bardzo kolorowe, były również stroje rodziców księcia, dworzan oraz  przybyłych z daleka wraz ze swymi orszakami kandydatek na narzeczone Zygfryda – księżniczek hiszpańskiej, węgierskiej i rosyjskiej (wielkim urozmaiceniem tego przedstawienia były charakterystyczne tańce symbolizujące ich ojczyzny).
        W trakcie przerwy zwiedzaliśmy piękny teatr (niektórzy młodsi widzowie i słuchacze byli w takim miejscu po raz pierwszy w życiu), zaglądaliśmy do kanału orkiestrowego, a wielu uczniów marzyło, aby kiedyś także zasiąść przy pulpicie i – być może – zagrać w operowym zespole (w czasie przedstawienia dyrygował nim Grzegorz Wierus).
        Wracaliśmy do Żagania zmęczeni, ale usatysfakcjonowani. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do galerii foto - autor zdjęć: Maciej Bukowski