AKTUALNOŚCI

— 11 Listopad 2016 —
Życie koncertowe naszej szkoły rozpoczyna się niemal od początku każdego roku szkolnego. W trwającym właśnie sezonie pierwszą dużą, otwartą dla rodziców i przyjaciół wszystkich naszych uczniów imprezą był Koncert jesienny, który odbył się we środę, 16 listopada w Sali Familijnej Żagańskiego Pałacu Książęcego.


Wystąpili soliści, zespoły rytmiczne, zespoły instrumentalne, kameralne,  oraz chór PSM I i II stopnia; były też recytacje jesiennej poezji (program koncertu – poniżej). Licznie przybyli słuchacze nagradzali oklaskami wszystkich młodych muzyków, którzy zaprezentowali nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale też wielkie zaangażowanie i pasję. Szczególnie podobały się zespoły kameralne i niezwykle okazale (w dużym składzie) brzmiący chór. Najmłodsi uczniowie – występujący w zespołach rytmicznych – wzruszali i rozbawiali (także zdolnościami aktorskimi!). Wieczór okazał się tak udany, że aż szkoda było opuszczać „pękającą w szwach” Salę Familijną. Koncert zapowiadała Klaudia Semeniuk, a przygotowała i wyreżyserowała pani Elżbieta Kusz-Tracz. Następny - podobny - przygotowujemy na okres przedświąteczny. W programie - kolędy, piosenki i inne utwory „świąteczne”. Zapraszamy!

Program koncertu: 1. Wiersz – Jesienny żart – Kazimiery Iłłakowiczówny – recytował Michał Pinkowski
 2. Maja Cichoń – z klasy skrzypiec p. Ireny Zapolskiej – uczennica kl. IV cyklu 4-letniego –  zakwalifikowana   do grona uczestników programu pomocy wybitnie uzdolnionych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci - Johann Sebastian Bach – Gigue – z III Partity na skrzypce solo
  - Modest Musorgski – Hopak – fortepianie towarzyszy p. Wojciech Zawiślak
 3. Wiersz – Jesienne liście – Ewy Szelburg-Zarembiny – recytowała Wiktoria Gajda
 4. Zespoły wokalno-rytmiczne z klasy I cyklu 6-letniego przygotowane przez p. Małgorzatę Szlęk wykonają 2 piosenki z akompaniamentem na instrumentach perkusyjnych Orffa:
  - Kl. I a  - Pan Listopad", sł. Z. Holska-Albekier, muz. K. Kwiatkowska
  - Kl. I b "My jesteśmy krasnoludki", sł. i muz. autor nieznany
 5. Wiersz – Pani Jesień – Zofii Dąbrowskiej  – recytowała Barbara Grzybowska
 6. Zespoły wokalno-rytmiczne z klasy II cyklu 6-letniego przygotowane przez p. Małgorzatę Szlęk wykonają 2 piosenki z akompaniamentem na instrumentach perkusyjnych Orffa:
  - Kl. II a – Już październik - sł. P. Szylberg, melodia popularna
  - Kl. II b – Kasztanki , sł. J. Osiński, muz. Ł. Drège-Schielowa
 7. Wiersz – Jesienny pociąg – Doroty Gellner– recytował Kacper Dec
 8. Zespoły wokalno-rytmiczne z klasy III cyklu 6-letniego przygotowane przez p. Małgorzatę Szlęk wykonają także 2 piosenki:
  - Kl. III a "Kolorowy deszcz", sł. A. Galica, muz. T. Pabisiak
  - Kl. III b "Jesień-jesieniucha", sł. A. Bernat, muz. Z. Ciechan
 9. Duet gitarowy przygotowany przez p. Roberta Hornę w składzie: Julia Wróblewska z klasy III cyklu 6-letniego i Dawid Korczyński z klasy II cyklu 4-letniego
  - Temat z filmu Harry Potter – w opracowaniu p. Roberta Horny
 10. Wiersz – Stary zegar – Marii Konopnickiej – recytowała Marta Maciejak
 11. Zespół perkusyjny przygotowany przez p. Stanisław Piniutę w składzie: Maja Furtak i Paweł Irisik z klasy V cyklu 6-letniego oraz Nicole Wolańska z klasy III cyklu 4-letniego – Saul Goodman – Scherzo
 12. Wiersz – Listopad –Wandy Grodzieńskiej – recytowała Alicja Leszcz
 13. Duet fletowo-gitarowy – przygotowany przez p. Adama Mikulskiego w składzie: Agata Sobczak i Kornela Eliasz-Przygoda z klasy I PSM II stopnia  – Maria Linnemann – Desiderata
 14. Wiersz – Jestem jesień – Marii Terlikowskiej – recytowała Lena Piechowiak
 15. Nonet – przygotowany przez p. Karolinę Czernisz Tuz w składzie:
  Klaudia Specjalna - akordeon
  Kamila Czejgis - skrzypce
  Oliwia Krzyżan - skrzypce
  Michał Pinkowski - fortepian
  Aleksandra Walukiewicz - wiolonczela
  Marcel Tańczyk - flet
  Martyna Buganik - klarnet
  Brian Stelmasik – gitara
  wraz z p. Karoliną wykona:
  Nie dokazuj miła – Marka Grechuty
  oraz
  Taniec jaskiniowców" – Yoshinao Nakady
  – oba utwory w opracowaniu p. Karoliny Czernisz – Tuz
 16. Wiersz – Jesień u fryzjera Danuty Gellnerowej – recytowała Kamila Czejgis
 17. Duet fortepianowy przygotowany przez p. Waldemara Wolskiego w składzie: Hubert Boczniewicz z klasy II PSM II st. i Dawid Ganczar z klasy III PSM II st.
  Scott Jopplin – The Entertainer
 18. Ponownie Zespół perkusyjny przygotowany przez p. Stanisław Piniutę wraz z profesorem – Johann Strauss – Polka pizzicato
 19. Chór PSM I i II st. pracujący pod kierunkiem p. Karoliny Czernisz-Tuz (do którego dołączy także z wiolonczelą pani Justyna Bernat):
  - Cichy zapada zmrok - autor nieznany, opracowanie K. Czernisz - Tuz
  - Arise in me – muzyka i tekst Collete "CC" Coward
  - Jesień – muzyka i opracowanie K. Czernisz - Tuz, tekst: Martyna Jaworska i K. Czernisz - Tuz (Martyna Jaworska to nasza absolwentka, która uczęszcza w tym roku dodatkowo na chór, która napisała większą część tekstu do piosenki "Jesień". Piosenka powstała specjalnie na koncert jesienny, napisana specjalnie dla chóru PSM w Żaganiu)


Zapraszamy do galerii foto - autor zdjęć: Adam Żyworonek

http://www.flickr.com/photos/134402139@N03/sets/72157676575401766